International Liquid Terminals Association > Events & Training > 40th Annual Conference & Trade Show > Conference Sessions
International Liquid Terminals Association
  • Join

2020 Conference Program

High Quality Programming and Learning Opportunities

The annual ILTA operating conference provides vital regulatory, operational and technical sessions and workshops. The program is created to ensure each session delivers maximum value to participants. Plan to join your peers and colleagues as they gather to address the latest developments in terminal operations, personnel management, environmental compliance, safety, and security solutions. There is something for everyone. Terminal executives and operators, environmental and safety professionals, security managers, pipeline operators, human resource managers and maintenance engineers will all find sessions of interest. Please note: The conference program and schedule is subject to change and will be updated routinely on the conference website.

Monday, June 8

8:00-8:15 a.m. - OPENING REMARKS
Kip Middendorf, Chairman of the 2020 Board of Directors - Kathryn Clay, ILTA President
Marriott Marquis / Texas Ballroom D & E
8:15-9:10 a.m. - KEYNOTE BREAKFAST
Leadership and Risk Management: Taking Command - Adm. William H. McRaven, USN (Ret.)
Marriott Marquis / Texas Ballroom D & E
9:10-9:20 a.m. - BREAK
Environment (ROOM A) HS&S (ROOM B) Operations (ROOM C) Executive (ROOM F) Professional Development (ROOM H)
9:20-10:40 a.m.
Clearing the Air: Environmental Permitting & Compliance Issues
  • Brian Burdorf, Trinity Consultants
  • Rob Ferry, Trinity Consultants
  • Keith Ocheski, Buckeye
9:20-10:40 a.m.
Electrical Safety: Common Mistakes and How to Avoid Them
  • Micah Smith, Conn Maciel
  • Aaron R. Gelb, Conn Maciel
  • Dennis Mendenhall, MPC Terminals
  • Henry Mathews, MPC Terminals
9:20-10:40 a.m.
Digital Transformation and High-Tech Terminal Operations
  • Tennyson Reed, Acuraflow
  • Kevin Kupitz, Qi2 Elements
  • Clint Collins, Veritank
  • Christopher Amstutz, Emerson
9:20-10:40 a.m.
Senior Industry Roundtable
  • Joe Nassif, Noon Advisory Group
  • Jim Dugan, TransMontaigne
  • Josh Hunt, Energy Transfer
  • Josh Etzel, KM (TBC)
  • Traci Johnson, IMTT
  • James Hill, Associated Asphalt
9:20-10:40 a.m.
Mastering Your Memory
  • Tyler Enslin, Enslin International
10:50-11:30 a.m.
Once in, Always In
  • Karen Brignac, PPM Consultants
10:50 a.m.-12:10 p.m.
More Than Just Talk: Instilling Safety Culture Across Your Entire Organization
  • Deborah Krajicek, MPC
  • Nancy Mugavero, OSHA
  • K. Pagliuca, VPPA
  • Mark Hereth, P-PIC
10:50-11:30 a.m.
Jurisdictional Boundaries in Midstream - Where is the Line?
  • Lauren Mercer, Provenance Consulting
10:50 a.m.-12:10 p.m.
The Big Picture: Energy Trade and Implications for International Terminal Markets
  • Tony Quinn, Tankbank International
  • Patrick Knulson, TankTerminals
10:50 a.m.-12:10 p.m.
Managers' Master Class: Giving Effective Feedback
  • Tyler Enslin, Enslin International
11:30 a.m.-12:10 p.m.
FLIR Cameras: The Good, the Bad, and the Ugly
  • Jonathan Wills, Marathon Petroleum
  • Keith Ocheski, Buckeye
11:30 a.m.-12:10 p.m.
The Five Pillars: Elements of a Succesful Tank Turnaround Management
  • Pat Stanton, RLG International
12:10-13:30 p.m. - KEYNOTE LUNCHEON
The Cook Political Report's Map To The 2020 Elections - David Wasserman
Marriott Marquis / Texas Ballroom D & E
1:30-2:50 p.m.
PFAS/PFOA: What's Next?
  • Taryn McKnight, Eurofins TestAmerica
  • John Cuthbertson, AECOM
  • Niall Ramsden, LASTFIRE
1:30-2:50 p.m.
Terminal Security Regulatory Update: What You Need to Know
  • Peter Lidiak, ILTA (Moderator)
  • Todd Klessman, Office of Chemical Security, DHS/CISA
  • LCDR Kevin McDonald, Coast Guard Office of Port and Facility Compliance
  • Steve Roberts, Chemical Security Group
1:30-2:10 p.m.
Pressure Vaccum Systems on Low Pressure (Atmospheric) Tanks
  • Justin Phillips, Provenance Consulting (A Trinity Consultants Company)
1:30-2:50 p.m.
Cybersecurity: You're More Vulnerable Than You Think
  • RADM Roy Nash, USCG (Ret.) (Moderator)
  • Russell Roberts, Transportation Security Administration
  • John Felker, CISA
  • RDML Richard Timme, USCG
  • Stuart Jones
1:30-2:50 p.m.
Managing Multiple Generations in Your Workforce
  • Warren Wright, Second Wave Learning LLC
2:10-2:50 p.m.
Terminal Piping Integrity: The Marathon Experience
  • Craig Calvelage, Marathon Petroleum
2:50-3:05 p.m. - BREAK
3:05-4:25 p.m.
Your Best in Class Facility Response Plan
  • Troy Swackhammer, EPA/Office of Land and Emergency Management
  • Nicole Rodriguez, USCG/Houston-Galveston
3:05-4:25 p.m.
Understanding Fire Protection Requirements for Aboveground Storage Tanks
  • Rama Challa, Matrix (Moderator)
  • Jess Tufts, Beaumont Engineering, Phillips 66
  • Virgilio Reyes, Chevron Tank Task Force 
3:05-4:25 p.m.
Staying on Track: Preparing for Your FRA Inspection
  • Michael Mashburn, Colonial Terminal Group
3:05-4:25 p.m.
Managing Risk - Insurance Panel
  • Christopher Alviggi, NFP Property and Casualty
  • Carlos Carillo, Allianz Global Corporate and Specialty Insurance
  • Robert Gefers, Marsh & McLennan Companies (invited)
  • Bill Mather, Baker Risk (invited)
3:05-4:25 p.m.
Crisis Leadership: Activating Your Organization to Prepare and Respond to Emergencies
  • Ernest DelBuono, Hogan Lovells
  • Mark Irion, Hogan Lovells
4:35-5:55 p.m. 
ESG Reporting: Best Practices for Engaging Your Stakeholders on Corporate Responsibility and Sustainability 
• Carolyn Clemmens, Vopak

 

• Clifton Ferrell, Vopak
4:35-5:55 p.m.
Platinum Award Winners Roundtable
  • Mike Dupuis, Motiva Enterprises
  • Dennis Mendenhall, Marathon Petroleum Company
4:35-5:15 p.m.
From Ship to Shore: Understanding New Guidance for Marine Loading Arms
  • Ricardo Martinez, Technical Advisor, OCIMF
4:35-5:55 p.m.
Floating the Industry's Boats
  • Maj. Gen. Spellman Funkhouser, Army Corps of Engineers
  • Deb Calhoun, the Waterways Council
  • Jim Walker, AAPA
4:35-5:55 p.m.
Employee Engagement: Getting the Most Out of Your Most Important Asset
  • Walter Nusbaum, the Nusbaum Group
5:15-5:55 p.m.
3-D Laser Surveys for High Accuracy Tank Imaging
  • Ronnie Blackwell, Clear Point Engineers
  • Darcy Trask, Gauge Point Calibration Inc.
6:00-7:00 p.m. - CONFERENCE RECEPTION
Marriott Marquis / Texas Ballroom D & E

Tuesday, June 9

Swipe right to left to scroll table

7:30-8:30 a.m. - SAFETY AWARDS BREAKFAST
Marriott Marquis / Texas Ballroom D&E 
Environment (ROOM A) HS&S (ROOM B) Operations (ROOM C) Executive (ROOM F) Professional Development (ROOM H)
8:40-10:00 a.m.
Strategic Approaches to Permitting Challenges
  • James Stone, Norwest Engineering
  • Catie Kerns, Stewardship Solutions
  • Terminal operator co-panelist to be announced
8:40-10:00 a.m.
International Chemical Security: Making Our World More Secure
  • David Wulf, DHS CISA
  • Marguerite Carpenter, INTERPOL
  • Caitlin Filippi, FBI (invited)
8:40-10:00 a.m.
Planning for Resilience: Terminal Facilities and Natural Disasters Part 1
  • Dr. Jamie Ellen Padgett, Dept. of Civil & Environmental Engineering, Rice University
  • Mark Kachelmyer, Kinder Morgan
8:40-10:00 a.m.
Impacts of IMO 2020: Six Month Review
  • Peter R. Knight, Robinson & Cole
  • Nicole Rodriguez, Commanding Officer, MSU Baton Rouge, U.S. Coast Guard
8:40-10:00 a.m.
Managing Multiple Generations in Your Workforce
  • Warren Wright, Second Wave Learning LLC
10:10-10:30 a.m. - BREAK
10:30-11:50 a.m.
The Eye in the Sky: Using Drones to Ensure Safe and Secure Operations
  • Tres Smith, NuStar
  • Suzanne Lemieux, API
  • Mitch Istre, P66
  • C.J. Vinger, Sky Skopes Oil
  • Ronnie Blackwell, Clear Point Engineers
10:30-11:50 a.m.
Chemical Safety Regulations Update: What You Need to Know
  • John King, Breazeale, Sachse & Wilson, LLC
  • Steve Arendt, ABS Group
  • Jim Belke, EPA Office of Land and Emergency Management
  • Micah Smith, Conn Maciel Carey PLLC
10:30-11:50 a.m.
Planning for Resilience: Terminal Facilities and Natural Disasters Part 2
  • Randy Kissell, Trinity Consultants
  • Mike Walker, MSRC
10:30-11:50 a.m.
Introduction to Block Chain for Terminal Professionals
  • Anjaney Borwankar, Navozyme/The Nautical Institute
10:30-11:50 a.m.
Technology Tools for Operations Training
  • Duane Shafer, Marathon Petroleum Company
  • Marcus Castillo, Marathon Petroleum Company
12:00-1:30 p.m. - LUNCH
1:30 p.m. - TRADE SHOW OPENS - CONVENTION CENTER / Halls A & B
Exhibitor Presentations - Convention Center / ILTA Central
  • 1:30-2:00 p.m.
  • 2:15-2:45 p.m.
  • 3:00-3:30 p.m.
  • 3:45-4:15 p.m.
  • 4:30-5:15 p.m.: Transrail Innovation Group (TRIG)
5:30 p.m. - PRIZE GIVEAWAY - MUST BE PRESENT TO WIN
6:00 p.m. - TRADE SHOW CLOSES
6:00 p.m. - 7:30 p.m. - TRADE SHOW RECEPTION
Marriott Marquis / Parkview Terrace